Myczków

Myczków noclegi to jedna z niewielkich wsi w Polsce, położona w województwie podkarpackim, w malowniczej gminie Solina. Znajduje się około pięć kilometrów od Soliny i od lat stanowi jedną ze stałych baz wypadowych turystów w Bieszczady.

Historia tej małej wsi sięga szesnastym wieku, kiedy to nastąpiła jej lokacja. Miało to miejsce przed rokiem 1580 i początkowo, podobnie jak wiele pobliskich, noclegi Myczków pozostawał własnością Kmitów. W 1884 roku we wsi rozpoczęto wydobywanie ropy naftowej. Fakt ten powoduje, iż Myczków znany jest jako jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie.

Do najważniejszych obiektów Myczkowa z pewnością należą:

-murowany neogotycki kościół pw. Serca Pana Jezusa, ufundowany w 1900 roku różnowyznaniowym mieszkańcom wsi przez ówczesnego właściciela myczkowieckiego majątku, Jana Nepomucena Zatorskiego;

-stojąca nieopodal murowana dwudzielna grecko – katolicka cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej z 1900 roku z wieżą w fasadzie, również ufundowana przez Jana Nepomucena Zatorskiego;

-tablica pamięci pisarza Zygmunta Kaczkowskiego umieszczona na budynku szkoły.

Ponadto przez Myczków biegnie tzw. Mała Obwodnica Bieszczadzka, której trasa prowadzi drogą nr 894. Dużą jej zaletą jest fakt, iż prowadzi przez kilkanaście okolicznych miejscowości, ułatwiając dostanie się w bardzo atrakcyjne pod względem krajobrazowym i zabytkowym miejsca Bieszczad. Turyści korzystający z trasy, stanowiącej niejako cięciwę Dużej Obwodnicy Bieszczadzkiej, liczyć mogą na przejazd wzdłuż malowniczego Zalewu Solińskiego.

Przez wieś przebiega powszechnie znany zielony szlak Zagórz – Krysowa. Ponadto w okolicy znajduje się wiele pieszych ścieżek spacerowych i turystycznych, dzięki którym wielbiciele przyrody i krajobrazu z pewnością znajdą coś dla siebie. Aktywnym poleca się wyprawy rowerowe, wciąż rozwijającą się turystykę wodną nad Jeziorem Solińskim z możliwością wypożyczenia sprzętu pływającego oraz wypady w góry.

W Myczkowie nie zachowały się żadne pozostałości po dawnym dworze z ogrodem z XIX wieku, który uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej (prawdopodobnie już w 1939 roku). W tym czasie należał on do należącym do kapitana Czesława Wawrosza, bohatera walk z I wojny światowej. Jedyną pamiątką po rozległym ogrodzie i wyciętych niedawno okazałych modrzewiach są pozostałości naturalnych zbiorowisk roślinnych z lipą drobnolistną, szerokolistną oraz dębem szypułkowym na czele. Skupiają się one głównie na obrzeżu potoku i brzegów wąwozu.

We wsi funkcjonuje również Szkolne Schronisko Młodzieżowe które świadczy swoje usługi noclegowe w budynku po Zespole Szkół. Poza Schroniskiem mieszkańcy Myczkowa oferują prywatne pokoje w gopodarstwach agroturystycznych.

W Myczkowie znajduje się również Rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.


Możliwość komentowania jest wyłączona.