Mikołajki

agroturystyka

atrakcje

podróże

turystyka

wczasy

Mikołajki noclegi to nieduże, jednakże z pewnością znane wszystkim miasto położone w północno – wschodniej części naszego państwa, w województwie warmińsko – mazurskim. Znajduje się nad Jeziorem Mikołajskim, przynależnym do obszaru tzw. Krainy Wielkich Jezior, w skład której wchodzą niespotykanie malownicze tereny z niezliczonymi akwenami wodnymi oraz bardzo ciekawe pod względem historycznym. Mikołajki liczą sobie około 4 tysięcy stale zamieszkujących mieszkańców, jednak ilość rokrocznie odwiedzających tu turystów sięga nawet setek tysięcy.

Początkowo w miejscu, w którym znajdują się dzisiejsze Mikołajki zlokalizowana była staropruska osada, co jest bardzo charakterystyczne dla tego regionu. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z pierwszej połowy piętnastego wieku, z 1444 roku. Prawa miejskie Mikołajki uzyskały od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I dość późno, bo w roku 1726. Rozkwit miasta przypadł na drugą połowę dziewiętnastego wieku, kiedy to w 1843 roku uruchomiona została żegluga na Mazurach. Wówczas to Mikołajki uzyskały status osady o charakterze turystycznym. W czasie drugiej wojny światowej po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego znajdowała się placówka Abwehry, czyli niemieckiego wywiadu wojskowego. Po wojnie, w 1945 roku. Mikołajki znalazły się w granicach Polski.

Nazwa miasteczka pochodzi od patrona kościoła, św. Mikołaja.

noclegi Mikołajki i okolice zapewniają wszystkim przybywającym liczne atrakcje związane z przebywaniem na łonie natury. Cudowne, malownicze widoki i czyste powietrze, do tego przemyślanie zorganizowany wypoczynek na wodzie to wszystko, czego wielu z nas potrzebuje w czasie wolnym. Wiele tras pieszych, dróg rowerowych oraz umożliwiające uprawianie turystyki konnej z pewnością przyciągają każdego miłośnika tego rodzaju aktywności. Szeroko rozbudowana baza noclegowa i agroturystyczna umożliwia idealny wypoczynek i relaks dla nawet najbardziej wymagającego turysty.

Dzięki sąsiedztwu Jeziora Mikołajskiego miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z wielu wypożyczalni sprzętu, nie tylko wędkarskiego, ale przede wszystkim żeglarskiego, kajakowego, w tym także nart wodnych, skuterów itp. Jest to dobra zachęta dla ludzi kochających tego rodzaju rozrywkę. W Mikołajkach znajduje się przystań Żeglugi Mazurskiej.

Jako ciekawostkę trzeba dodać, że działający w Mikołajkach ośrodek radiologiczny po katastrofie elektrowni w Czarnobylu jako pierwszy w Polsce odkrył przybycie skażonych mas powietrza znad Czarnobyla.


Możliwość komentowania jest wyłączona.