Góralskie rody w rocznicową chwilę na Hali Gąsienicowej

Hala Gąsienicowa jedno z ulubionych miejsc wędrówek tysięcy Polaków odwiedzających każdego roku Tatry. Niewielu z nich wie dlaczego przy szlaku, gdzie rozchodzą się ścieżki do Murowańca i na Kasprowy stoi stary, żelazny krzyż na kamiennym postumencie. Krzyż ufundowali mieszkańcy Zakopanego w 1928 roku. Ząb noclegi zaprasza.

Wróćmy pamięcią do sierpnia 1914 roku …

To właśnie tamtego lata ks. Walenty Gadowski z diecezji tarnowskiej, w towarzystwie górali i kilku zakopiańczyków odprawił pierwszą Mszę Świętą na Hali Gąsienicowej w intencji ojczyzny i wszystkich Podhalan, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Zapewne w tym wydarzeniu brali udział przedstawiciele rodu Gąsieniców i innych zacnych góralskich rodzin, a także członkowie Towarzystwa Tatrzańskiego. Ksiądz Gadowski w tym czasie zdobywał tatrzańskie szczyty, a wspólnie z poetą Franciszkiem Nowickim wyznaczyli jeden z trudniejszych szlaków turystycznych w Tatrach Polskich – Orłą Perć.

Cóż to za miejsce w Tatrach, ta Hala Gąsienicowa?
W przeszłości była to hala pasterska będąca jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Miała powierzchnię ok. 800 ha, z czego pastwiska stanowiły tylko niewielką część, największą zaś część stanowiły nieużytki, halizny, kosodrzewina i las. Stały tutaj liczne szałasy i szopy pasterskie, tętniła życiem pasterskim, była odwiedzana przez zbójników. Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców z Zakopanego, którzy w XVII w. byli jej właścicielami, w 1700 r. zaś oddali ją Szaflarskim z Czarnego Dunajca w zamian za Halę Krytą w Dolinie Chochołowskiej. W poprzednim stuleciu wypasali tu mieszkańcy wsi: Zubsuchego, Olczy, Gliczarowa, Nowego Bystrego, Białego Dunajca i Szaflar.

W sobotę, 6 września br. w setną rocznicę tej pierwszej celebracji odprawiona została Msza Święta. Grupa Podhalan wyruszyła rano z Kuźnic i przez Dolinę Jaworzynki dotarła na Halę Gąsienicową. Przed mszą odmówiono modlitwę Anioł Pański. W obecności przedstawicieli rodów góralskich: Gąsieniców-Krzeptowskich, Gąsieniców-Mracielników, Gąsieniców-Walczaków, Gąsieniców-Makowskich, Gąsieniców-Kleryków Bachledów, Bukowskich oraz zakopiańczyków, nowotarżan i turystów z Polski Mszę Świętą za rodziny i tych, którzy zginęli w Tatrach odprawił ks. Ryszard Barglik-Makowski. W homilii powiedział, m. in. Czy dzisiaj górale nie boją się świadczyć o Chrystusie, czy nie będą się bać bronić krzyża za cenę życia? Ważnym akcentem spotkania na hali było wyświetlenie w schronisku „Murowaniec” filmu artystycznego „Dekalog – Prolog” – z pieśnią Jam jest Pan Bóg Twój. Muzykę skomponował Marcin Pospieszalski, a scenarzystą i reżyserem tego obrazu jest Wojciech Jachymiak. Jest to zwiastun międzynarodowego projektu muzycznego opartego na słowach św. Jana Pawła II i przesłaniu Dekalogu.


Możliwość komentowania jest wyłączona.