Giżycko

góry

swietokrzyskie

krajobraz

turysta

wypoczynek

Wielkie Jeziora Mazurskie to jeden z najpiękniejszych krajobrazowo regionów Polski. Natura ukazuje tu bogactwo w pełnej krasie; czysta woda i powietrze zachęcają do spędzenia wolnego czasu. Centrum krainy stanowi powiat giżycki z ponad 110 jeziorami, w tym najbardziej sławnymi kompleksem Jez. Mamry i Niegocin. Centrum szlaku wodnego znajduje się w Giżycko noclegi, stolicy powiatu, skąd wyznaczone są połączenia statkami pasażerskimi z Węgorzewem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

Wielkie Jeziora Mazurskie to obfitość zwierząt, ptaków, słowem wyjątkowa atrakcja przyrodnicza. Idealnym uzupełnieniem jezior są tu bory. Największym zbiorowiskiem jest Puszcza Borecka, licząca 250 km2. Na jej terenie istnieją 4 rezerwaty przyrody, a wielką atrakcję jest Stacja Hodowli Żubrów w Wolisku, których liczbę określa się obecnie na około 70 sztuk noclegi Giżycko.

Interesujące otoczenie przyrodnicze stanowi idealną bazę dla wszelkich form turystyki. Drogi rowerowe i szlaki piesze zachęcają do spacerów, wycieczek, uprawiania joggingu. Wielbiciele jazdy konnej mają do dyspozycji ośrodki jeździeckie oferujące szeroką gamę usług. Miłośników turystyki kajakowej usatysfakcjonują uroki dolin rzecznych. Położone w otoczeniu lasów i jezior pola namiotowe to idealne miejsce dla osób ceniących spokój i bezpośredni kontakt z naturą.

Wielkie Jeziora Mazurskie to nie tylko wiosna i lato. Jesień to wspaniały okres na łowienie ryb, a także doskonały czas dla wypraw na grzyby. Nietrudno znaleźć tu borowika, koźlaka, maślaka, rydze. Dla wielu przecież las jest najładniejszy właśnie wczesną jesienią, kiedy mieni się róznymi barwami a szelest liści pod butami wprawia w stan fantastycznego odprężenia. Zimą jeziora stają się areną zawodów bojerowych i rajem dla wędkarzy podlodowych. Otaczający, biały krajobraz jest źródłem niezapomnianych doznań artystycznych. Zimowa przyroda ofiaruje nam wspaniałe otoczenie do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, a także możliwość organizowania niezapomnianych kuligów i ognisk.

Spośród form aktywnego wypoczynku na szczególną uwagę zasługują możliwości uprawiania turystyki rowerowej. Od lat działają liczne trasy rowerowe, wśród których do najciekawsze to pętla wokół Jez. Mamry i Niegocin, trasa po Puszczy Boreckiej, czy też szlak grodzisk staropruskich. Na trasie rowerowych wycieczek często można podziwiać ładne panoramy i krajobrazy, dlatego też warto zabrać ze sobą kamerę czy aparat fotograficzny, aby zachować piękno krainy oraz wspaniały świat roślinności i zwierząt.


Możliwość komentowania jest wyłączona.