Fauna Krynicy

W ślad za bogactwem świata roślinnego Krynickiej Krainy  idzie także różnorodność świata zwierząt. W okolicy Krynicy pospolicie występują tu ssaki: jeleń europejski, sarna, dzik, lis, wiewiórka, kuna leśna, domowa  i inne. Z rzadkich ssaków można tutaj spotkać zachodzącego ze Słowacji niedźwiedzia brunatnego, osiadłego wilka i rysia, bardzo rzadkiego żbika, a ostatnio także po przeprowadzonej przez leśników LZD udanej reintrodukcji – bobra, który stał się dumą leśników z Krynicy Zdrój.

W Krynicy żyją prawie wszystkie rodzaje rodzimych ptaków. Gniazda budują  tu również bardzo rzadkie gatunki objęte ochroną ścisłą miejsc gniazdowania takie jak orzeł przedni, orlik krzykliwy, bocian czarny i puchacz. Nad strumieniami rzek Krynicy można spotkać zimorodka, pluszcza, a w lesie dość znanego z innych regionów kuraka – jarząbka. Płazy dumnie prezentowane są przez kumaka górskiego, salamandrę plamistą, traszki, żaby. Żyją tu wszystkie znane  polskie gady oprócz żółwia błotnego, w okolicy Krynicy można spotkać nawet pięknego węża eskulapę i gniewosza plamistego. Dość pospolicie występująca jest  żmija zygzakowata (niekiedy bez charakterystycznego zygzaka – w odmianie całkowicie czarnej na grzbiecie – jest to typowe ubarwienie dla żmij z zyjących w okolicy Krynicy Zdrój).

Niezwykle fascynujący jest świat owadów reprezentowany przez typowe gatunki rodzime, a także obce –  przybywające  przez obniżenia górskie (przełęcz Tylicka) z cieplejszych  i łagodniejszych terenów po południowej stronie Karpat. Przykładem może być bardzo rzadka kózka – nadobnica alpejska chętnie odwiedzająca rejon Krynicy. Występuje tutaj dużo gatunków mszyc, z których odchodów pszczoły produkują miód spadziowy, a okolice Krynicy są jego zagłębiem. Miody z Krynicy są słynne w całym kraju. Miody zarówno stałe jak i pitne również niejednokrotnie kosztowane były za granicami Polski.

 

Hotele Krynica, Krynica Zdrój pensjonaty, Krynica Zdrój tanie noclegi, Krynica zdrój kwatery

Możliwość komentowania jest wyłączona.