Darłowo

Darłowo – miasto nadmorskie w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba gminy wiejskiej Darłowo . Darłowo położone nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej .

Miasto leży przy ujściu rzeki Wieprzy do Bałtyku, rzeka dzieli je na dwa zespoły miejskie: Darłowo, oddalone o 2,5 km od morza i Darłówko

W XIII stuleciu Darłowo było warownią polską. Prawa miejskie nadano w roku 1312. Wtedy też Piotr, Jan i Wawrzyniec, piszący się wojewodami całego Pomorza, odbudowali zniszczony w ostatnich wojnach z Krzyżakami zamek w Darłowie, a w 1313r. opanował go i obsadził swoją załogą książę Pomorza Zachodniego Warcisław IV. W 1316 r.

Będąc w miejscowości Darłowo pensjonaty koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Książąt Pomorskich. Oprócz ciekawej historii, jak związana jest z miastem Darłowo, to także jedyny na terenie Polski przykład tego typu budowli. Jest to nadmorski zamek wykonany w stylu gotyckim,

Architektura miasta Darłowo noclegi, kwatery, domki, pensjonaty, noclegi z wyżywieniem to także przepiękny, barokowy ratusz, którego budynek pełni obecnie funkcję siedziby władz miasta. Zabudowę tworzą również przepiękne kamienice i domy .

Noclegi Darłowo zachęca również do obejrzenia Pomniku Rybaka z 1919 r. z fontanną ustawioną Przed Ratuszem ufundowany ku czci ludzi morza ,Gotycka Brama Kamienna (ul. Powstańców Warszawskich) , Latarnia morska .W centrum miasta zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych budynków mieszkalnych (większość z XVIII i XIX w.), najstarszy z drugiej połowy XV w. Wśród nich na uwagę zasługuje kamienica Jana z Maszewa.

Dla sporotowców Darłowo noclegi, pokoje, pensjonaty, ośrodki poleca Stadion piłkarski, ul. Sportowa

Z ciekawostek w czasie II wojny światowej w Darłowie zmontowano i testowano dwa największe działa w historii świata, noszące nazwy Dora (od: Dorota) i Gustav. W 1945 miasto zostało włączone do Polski, zaś jego niemiecka ludność wysiedlona. Pierwszą powojenną nazwą Darłowa był Dyrłów, następnie Darłów.

Darłowo noclegi blisko morza  uznane jest za całoroczną wędkarską, morską stolicę Polski, ze względu na pobliskie łowiska bogate w ryby, a zwłaszcza uznawanego za króla Bałtyku – dorsza.  Miłośników wędkowania spotkamy również wzdłuż bulwaru portowego nad rzeką Wieprzą, przepływającą przez Darłowo.


Możliwość komentowania jest wyłączona.