Ciekawe miejsca w Zawoi

  • Kościół Matki Boskiej Anielskiej i św. Klemensa. Stoi w samym centrum Zawoi. Zbudowany został z drewna w roku 1888. Fundusze na budowę wyłożył podobno arcyksiążę Albrecht. Od strony frontowej wznosi się duża, kryta czerwoną blachą wieża. W głównym ołtarzu znajdują się obrazy patronów: Matki Boskiej oraz św. Klemensa. We wnętrzu możemy podziwiać polichromię wykonaną w latach 30 XX wieku.
  • Dworzec Babiogórski. Stoi naprzeciw kościoła. Jest to duży drewniany budynek wybudowany na początku XX wieku przez Edwarda Wolskiego z Krakowa. Mieścił się w nim sklep, jadłodajnia i pokoje gościnne dla turystów. Po wojnie budynek przez wiele lat był siedzibą urzędu gminnego.
  • Kaplica Zbójnicka. Stoi w Zawoi Policznem przy drodze do Przełęczy Krowiarki. Data powstania nie jest znana. Według legendy ufundowali ją zbójnicy z bandy Józka Baczyńskiego. Nazwa osiedla, Policzne, pochodzi prawdopodobnie od tego, że w tym miejscu zbójnicy „liczyli się”, czyli dzielili łupy po napadach. Ustawiona tu figura, to św. Jan Chrzciciel, patron zbójników.
  • Cmentarz. Znajduje się tu wiele starych nagrobków z końca XIX wieku oraz murowana kaplica z płaskorzeźbą św. Anny Samotrzeć. W pobliżu cmentarza stoi XIX-wieczna kaplica Trzeciego Upadku z drewnianą figurą Jezusa upadającego pod krzyżem.
  • Skansen im. Józeja Żaka. Znajduje się Zawoi Markowej. Powstanie zawdzięcza swojemu patronowi, prezesowi Oddziału PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej, który zainicjował akcję tworzenia skansenu w roku 1973. Sa tu m.in.: chałupa Franciszka Kudzii z roku 1900, w której mieści się Stacja Badawcza Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej, dom Stefana Gancarczyka z roku 1910 oraz najstarszy obiekt- chałupa Franciszka Słopiaka z lat 1805-1817. Zaaranżowano w niej wnętrze z początku XIX wieku
  • Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego. Znajduje się w Zawoi Barańcowej. Mieści się w siedzibie Dyrekcji BgPN. Można tu zapoznać się z fauną i florą regionu. Są tu wypchane skóry zwierząt, a także wydawnictwa, mapy i zdjęcia . Przy muzeum znajduje się alpinarium, czyli ogród roślin babiogórskich.
Zawoja domki zachęca do odwiedzin!

Możliwość komentowania jest wyłączona.